Iš miško galima parsinešti ir baisios ligos užkratą

0
213

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša apie šią savaitę užfiksuotą Afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį Vilniaus rajono savivaldybėje.

Liga diagnozuota laukinėje faunoje. Gyventojai aptiko šerno gaišeną Zujūnų seniūnijoje.

Iš viso šią savaitę AKM patvirtintas 47 gaišenoms ir 11 sumedžiotų šernų. Nuo metų pradžios užregistruotos 1 027 AKM užkrėstos vietos, maras nustatytas 2 467 šernams (2 226 nugaišusiems ir 241 sumedžiotam). Užkrėstos šernų gaišenos ir skerdenos sunaikintos. AKM užkrėstuose medžioklės ploto vienetuose kiekvieną savaitę vykdoma nugaišusių šernų paieška, taip pat atliekamas epizootinis tyrimas.

VMVT taip pat informuoja, kad šią savaitę užfiksuoti 5 AKM protrūkiai kiaulių laikymo vietose. Iš viso nuo metų pradžios Lietuvoje  nustatyti 22 protrūkiai ūkiuose auginamoms kiaulėms.

Nauji AKM protrūkiai nustatyti Lazdijų rajono Krosnėnų (Šeštokų sen.) ir Avižienių (Seirijų sen.) kaimuose, kur savo reikmėms buvo laikomos 4 ir 2 kiaulės. Liga taip pat diagnozuota 1 kiaulei Laičių kaime (Rozalimo sen., Pakruojo raj.), 3 kiaulėms Knabikų kaime (Reivyčių sen., Mažeikių raj.) ir 4 kiaulėms Žvelgaičių kaime (Žagarės sen., Joniškio raj.)

Protrūkių vietose atlikta pirminė kiaulių laikymo vietų dezinfekcija, aplink ligos židinius nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, toliau vykdoma AKM stebėsena.

AKM sparčiai plinta ir kitose šalyse. Kaimyninėje Lenkijoje užregistruoti jau 49 protrūkiai kiaulių laikymo vietose, Rumunijoje – 240 protrūkių, dėl ko sunaikinta apie 46 tūkst. kiaulių.