Minaičiuose paminėtos 1949–ųjų Nepriklausomybės deklaracijos metinės

0
489

Šiandien Lietuvos valstybės atkūrimo 104-ųjų metinių išvakarėse Lietuvos partizanų memoriale Minaičių kaime paminėtos 73-osios Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo metinės. Ceremonijoje dalyvavo krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Raimundas Vaikšnoras ir kiti svečiai.

Viceministras Žilvinas Tomkus akcentavo, kad minint mūsų šaliai svarbias datas, geriausiai išryškėja jungtys tarp praeities ir dabarties.

„Lietuvos saugumas nėra savaime suprantamas. Kaip ir nėra savaime suprantamas mūsų kaimynų ar visos Europos saugumas. Vėl turime siųsti aiškią žinią, kad nesileisime gąsdinami, kad neleisime mums primesti savo valios, kad neleisime atimti teisės patiems nuspręsti, kaip norime kurti savo valstybę. Šiandien esame pasirengę apginti savo kraštą ir savo vertybes. Galime didžiuotis stiprėjančia kariuomene. Turime vieningų sąjungininkų. Siekiame, kad kiekvienas Lietuvos pilietis būtų pasiryžęs ir pasirengęs apginti Tėvynę“, – teigė Ž. Tomkus.

Ceremonijos metu Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai atliko tris salves: Lietuvos valstybei, Laisvei ir Nepriklausomybei; 1918 m. vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams ir trečiąją – Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos 1949 metų vasario 16-osios Deklaracijos signatarams. Taip pat buvo padėtos gėlės prie paminklo Deklaracijos signatarams atminti. Karinių oro pajėgų Oro gynybos bataliono ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai surengė ginkluotės, ekipuotės ir karinės technikos ekspoziciją prie Partizanų bunkerio.

1949 m. vasario 2-22 d. Minaičių kaime (Radviliškio r.) buvo sušauktas visos Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas. Deklaracija kartu su kitais Lietuvos partizanų vadų suvažiavime priimtais dokumentais sudarė teisinį ir politinį Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo pagrindą, suteikė laisvės kovoms naują pobūdį, įteisino Lietuvos laisvės kovotojų sąjungą kaip visuotinio organizuoto ginkluotojo pasipriešinimo sovietinei okupacijai organizaciją, o jos Tarybą – kaip vienintelę teisėtą valdžią okupuotos Lietuvos teritorijoje. Deklaracijoje iškeltam tikslui pasiekti penkerius metus buvo dedamos didžiulės partizanų, ryšininkų pastangos, paaukota tūkstančiai gyvybių. Iš viso sovietų okupacijos metais tremtyje, lageriuose, ir kalėjimuose buvo nužudyta apie 100 tūkstančių Lietuvos gyventojų, partizaniniame kare Lietuvoje dalyvavo per 100 tūkstančių Lietuvos sūnų ir dukterų, žuvo ko ne kas penktas partizaninio karo dalyvis – nužudyta 20,5 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų.

KAM informacija