Nepriklausomybės atkūrimo dieną kartu švenčia ir sąjungininkai

0
169

1990 metų kovo 11 dieną atgimė Lietuva – atkurta nepriklausoma ir demokratinė valstybė. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo iškilmėse kartu su krašto apsaugos sistemos vadovybe, Lietuvos kariais, Lietuvos karo akademijos kariūnais, Lietuvos šalių sąjungos atstovais dalyvavo ir Lietuvoje dislokuoti NATO kariai. Taip pat specialiai į iškilmes atvyko Estijos ir Latvijos kariniai orkestrai. Jie dalyvavo trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje, po kurios iškilmingai žygiavo eitynėse „Nepriklausomybės atkūrimo kelias“ Gedimino prospektu su Lietuvos trispalve.

Šventiniuose renginiuose dalyvaus NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės būrys, kuriame – atstovai iš šiuo metų batalioną formuojančių aštuonių NATO valstybių – Belgijos, Čekijos, Islandijos, Kroatijos, Liuksemburgo, Nyderlandų Norvegijos ir Vokietijos. Šiandien NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė yra dislokuota Rukloje ir integruota į Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ sudėtį. Gynybos ir atgrasymo tikslais Lietuvoje nuo 2017 m. pradžios dislokuotai NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei vadovauja Vokietija. Nuo dislokavimo pradžios kartu su Lietuvos kariais rotuodamiesi jau yra treniravęsi beveik 9 tūkst. sąjungininkų karių.

Renginiuose dalyvavo ir nuo praėjusių metų rudens į Lietuvą atvykusio Jungtinių Amerikos Valstijų Sausumos pajėgų kariuomenės 1-osios divizijos 9-ojo pulko 1-ojo šarvuotojo bataliono kariai. Jų buvimas Lietuvoje – tai reikšmingas atgrasymo veiksnys, prisidedantis prie NATO saugumo pastangų Baltijos regione.

Prieš vidurdienį NATO naikintuvai, saugantys Baltijos šalių oro erdvę, atliko sveikinimo skrydį virš Vilniaus. Šiuo metu saugią Baltijos šalių oro erdvę užtikrina Belgijos karinės oro pajėgos su vienais iš moderniausių naikintuvų F-16. NATO oro policijos misija Baltijos šalyse pradėta vykdyti nuo 2004 metų kovo mėnesio, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis.

 

KAM informacija